301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
15 Ocak 2019 - Salı 18:30
 
ŞANLIURFA B.Ş. BELEDİYE BAŞKANI NİHAT ÇİFÇİ ‘BİLGİ EDİNME HERKESİN HAKKI’
Hafta sonu 10 Ocak çalışan gazeteciler günü nedeniyle Adıyaman’da konuşan Şanlıurfa Büyükşehir belediye başkanı Nihat Çifçi ‘ nasıl hukuk adalet her insana lazımsa bilgi edinme doğru haberdar olmada her insanın doğuştan tabi hakkıdır dedi. GAP Gazeteciler birliği genel merkezinin düzenlediği BASIN VE YEREL YÖNETİM paneline ilgi yoğun oldu. Şanlıurfa B.Ş. belediye başkanı Nihat Çifçi:
Siyaset Haberi


‘BİLGİ EDİNME HERKESİN HAKKI’

Hafta sonu 10 Ocak çalışan gazeteciler günü nedeniyle Adıyaman’da konuşan Şanlıurfa Büyükşehir belediye başkanı Nihat Çifçi ‘ nasıl hukuk adalet her insana lazımsa bilgi edinme doğru haberdar olmada her insanın doğuştan tabi hakkıdır dedi.

GAP Gazeteciler birliği genel merkezinin düzenlediği BASIN VE YEREL YÖNETİM paneline ilgi yoğun oldu. Şanlıurfa büyükşehir belediye başkanı Nihat Çifçi ve gazeteci-Yazar Banu Avar’ın konuşmacı olduğu panele Ak parti Merkez ilçe başkanı Av. Mustafa Alkayış, CHP İl başkanı Deniz Çakmak, İyi Parti İl başkanı Kenan Doğan, iyi parti Adıyaman belediye başkan adayı A.Kadir kırmızı , Ticaret ve sanayi odası başkanı Mustafa Uslu, Petrol-iş şube başkanı Ali Tırpan, Eğitim-bir sendikası şube başkanı Şemsettin Ağar kamu kurum müdürleri ve çok sayıda gazeteci, stk temsilcisi katıldı. Panel’in açış konuşmasını yapan GAP gazeteciler birliği genel başkanı Zeynel Abidin Kıymaz 12 eylül sonrası toplumun üzerine bir nevi serpılı olan Ölü toprağını basın olarak ortadan kaldırıp Adıyaman’ın kalkınma surecinin hareket fişeğini ateşledik diyerek şunları söyledi ‘… 1990 lı yıllarda bölgesel renkli çok sayfalı gazeteler çıkardık, bölgeyi ilk özel Radyo-Tv yayınlarıyla buluşturduk, susmuş toplumu konuşturduk kapıları kapalı stk ları konuşturduk, faal hale gelmesini sağladık, yayınlarımızla siyası hayatı renklendirdik, harekete geçirdik, bölgemizdeki kalkınma hamlelerinin ilk adımları basın yayınla ortaya atıldı siyasiler takıp ettiler yaptırdılar yapıldı. Basın-siyaset bu açıdan birlikte bir sinerji oluşturmakta, basın görevini sağlıklı yaptığında etrafına sinerji sağlıyor ve toplum hareketleniyor kalkınma hızlanıyor’ dedi.

Açılış selamlama bölümünde TSO başkanı Mustafa uslu, İyi Parti il başkanı Kenan Doğan ve Ak parti merkez ilçe başkanı Mustafa Alkayış’ta konuşmalarında 10 Ocak gazeteciler gününü kutlayıp misafirleri selamladılar.

ÇİFÇİ: HERKESİN BİGİYE ULAŞMA HAKKI VARDIR

Moderatörlugunu GAP gazeteciler birliği genel başkan yardımcısı Yaşar içen’in yaptığı panelde ilk konuşmayı Şanlıurfa Büyükşehir belediye başkanı Nihat Çifçi yaptı, gazeteciler gününü kutlayarak yaptığı konuşmada şunları söyledi ‘.. arkadaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum. Eğer bir toplumun gelişmesini istiyorsak, Türkiye'de demokrasinin gelişmesine katkı veren basının önündeki engellerin kalkması lazım. Her ay tüm basın mensupları ile hiçbirini ötekileştirmeden halkın sesi olduğuna inandım ve basın mensupları ile bir arya gelirim. Nasıl ki hukuk, adalet herkese lazımsa doğru haber ve bilgilendirme de herkese lazım. Bu anlamda da gelişmiş toplum olma noktasında ekonomik anlamda gazeteciler camiasının gelirinin düzenlenmesi ve netleşmesi lazım. Hepimiz birlikte bu mesleğin etiğini koruyamaz, katkı veremezsek bu meslek yozlaşır. Biz gazetecileri desteklemediğimiz zaman toplumu haberden mahrum bırakır, sessizliğe doğru götürürüz' dedi.

'İNSAN UNSURU ŞEHİRCİLİKTE ÖNEMLİDİR'

Şehrin ilerlemesinin sadece fiziksel olmadığını aktaran Çiftçi, 'Eğer vatan sevginiz varsa imkanları muhakkak bulur ve kullanırsınız. Önemli bir coğrafyadayız. Dünyanın merkezindeyiz. Önemli olan görevimizi iyi yapmamız. Bizim sağlam durmamızdır. Bunun yolu da insan sevgisidir. Şehirlerin ilerlemesi sadece fiziksel değildir. Gelişmişlik sadece bina değildir. İnsan unsuru şehircilikte önemlidir. Gençlik ve eğitim çok önemlidir. Gençliği ve eğitimi önemsediğiniz de o toplumun geleceğini ele almış olacaksınız. Biz kendi geçmişimizi nereden geldiğimizi bilir ve geleceğimiz de okuyabilirsek gelecek olan sıkıntıları da atlatmış sayılırız. Önemli olan insana insan olarak bakmak, onu geliştirmek, ihtiyaçları ortadan kaldırmak ve onu mutlu kılabilmektir' şeklinde konuştu.

AVAR: ABD İKİ YÜZLÜ POLİTİKA GÜDÜYOR

Panelin son bölümünde konuşan Gazeteci-Yazar Banu Avar dünyada basın sektöründe bır tekelleşme meydana geldiğini ve 3-4 önemli basın tekelinin de tamamının Yahudi Siyonist sermayenin elinde olduğuna dikkat çekerek, batı Müslümanlara yapılan zulmü bu nedenle göremediğini söyledi. ABD’nin Türkiye’ye karş ikiyüzlü davrandığına dikkat çeken Avar şunları söyledi ‘… Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton da Türkiye’ye geliyor. ‘İsrail’den fazla İsrailci’, ‘Barzani’den fazla Kürdistancı’ olarak bilinen John Bolton 9 aydır Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı. Daha önce de Ronald Reagan, baba ve oğul Bush yönetimlerinde görev yapmış “Irak”ı devirelim! İran’ı bombalayalım! İslam terördür!’ gibi söylemleri yazı ve makaleleriyle ünlü bir siyasetçi… Ayrıca Milli Silah Derneğinden (NRA) , Uluslararası Dini özgürlükler Komisyonuna, Amerika’nın Milli güvenliği için Yahudi Enstitüsü’ne kadar (JINSA) onlarca düşünce kuruluşunu, STK’yı yönlendiren isim.

Ankara’daki temaslarında, ‘ABD’nin Suriye’den çekilme planının askeri koordinasyonu yapılırken alınacak askeri ve istihbari tedbirleri’ görüşecekmiş. Malum bu ve benzer cümlelerin neresinden tutsanız oradan dökülüyor…

Bolton ve hükümetinin Afrika hamleleri Türkiye Suriye ve genelde bölge için de geçerli.. Bakın Bolton daha geçen ay Afrika ile ilgili konferansında ‘Tüm dünyada ve Afrika’da Çin ve Rusya’nın artan etkisi ile savaşmak zorunda olduklarını’ detaylarıyla anlatmıştı.. Çin’in ‘Kuşak Yol’ projesine geniş yer ayırmış, Afrika’da Rusya ve Çin’in yayılmacılığına karşı önlemler üzerinde durmuştu. Bolton Rusya ve Çin’in Afrika’da Amerikan yatırımlarını engellediğini şu sözlerle dile getirdi: “Çin ve Rusya’nın Afrika’daki varlığı, Afrika’nın ekonomik büyümesinin önünde engeldir; Afrika’nın mali bağımsızlığına tehditdir; Amerika’nın sunacağı fırsatlara çelmedir; Amerikan askeri operasyonlarına müdahaledir; ABD milli çıkarlarına tehdittir!”

 

Doğruydu… Uzun yıllardır kıtada at oynatan ABD ve Fransa karşısına yeni rakipler çıkmıştı ve bu, Amerikan çıkarlarına tehditti.. Ama dünya artık çok kutupluydu.

Rusya Afrika’da Doğu-Batı ve Kuzey-Güney Trans Afrika demiryolları projesiyle varlık gösterecek; Çin ise tüm su ve diğer enerji alanlarında Batılı şirketlere göre çok daha fazla avantajlarla Afrika’nın her yerinde..

Andrew Korybko Bolton’un ‘Prosper Afrika’ ‘Afrika Refahı’ projesiyle ortaya çıktığını ama somut planlar yerine ‘Hukuku güçlendirin!’ klişesini masaya koyduğunu yazarak ekliyor:

“Bolton, Afrika’da hukukun güçlendirilmesinden bahsederken, acaba Amerika’nın örtülü operasyonları, seçim hileleri, çeşitli darbeler, siber savaşlar ve yumuşak ve sert güç oyunlarını mı kastediyor?!”

Bolton Afrika’da ve Ortadoğu’da Yeni bir Soğuk Savaş için düğmeye basıyor.. Özellikle rakiplerine hazırladığı tuzak her yerde aynı.. Askerlerini geriye çekermiş gibi yapıp ekonomik ilişkileri güçlendirme oyununu oynuyor.. Aynı anda rakipleri için hedef ülkelerde güvenlik boşluğu yaratıp yeni renkli darbe denemeleri ve kiralık askerleri sahaya sürmeye hazırlanıyor.’ Dedi. Panel sonrası panelistler dinleyicilerle birlikte hatıra resmi verdiler Yenigün gazetesi

Kaynak: (AYG) - Adıyaman'da Yenigün Gazetesi Editör: Tayfun Güzel
 
Etiketler: ŞANLIURFA, B.Ş., BELEDİYE, BAŞKANI, NİHAT, ÇİFÇİ, ‘BİLGİ, EDİNME, HERKESİN, HAKKI’,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
JETLER ADIYAMAN DAĞLARINDA TERÖRİSTLERE BOMBA YAĞDIRDI
TERÖRİSTLERE AİT ÇOK SAYIDA MÜHİMMAT ELE GEÇİRİLDİ
KAHTADA ŞİMŞEK AİLESİNİ YASA BOĞAN HABER
GÖKSU KÖPRÜSÜNE YIKIM KARARI
İŞ ADAMINDAN BELEDİYEYE MASKE BAĞIŞI
GÖLBAŞI'NDA VAKA SAYISI ARTIYOR
ADIYAMAN'DA 87 MİLYON TL ÖDEME YAPILDI
ADIYAMAN AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ YENİ TİP KORONAVİRÜSLE MÜCADELEYE MASKE ÜRETİMİYLE DESTEK VERİYOR
ADIYAMAN E TİPİ KAPALI CEZAEVİ PERSONELİ SİYASİLERDEN DESTEK BEKLİYOR
GÖLBAŞI BELEDİYESİNDEN GENÇLERE MÜJDE
ADIYAMAN VALİLİĞİ İL HIFZISSIHHA KURUL KARARI
TÜFAD'TAN GAZETECİLERE SPOR PAKETİ
GÖLBAŞI İLÇESİ HAYELET KENTE DÖNDÜ
İŞADAMI GÜRSOY: “BUGÜNLERİ ANALARIMIZIN DUALARIYLA ATLATACAĞIZ”
DR. YILMAZ ARI'DAN, DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ALİ ERBAŞ'A DESTEK AÇIKLAMASI
YENİDEN REFAH PARTİSİ ADIYAMAN TEŞKİLATINDAN KAN BAĞIŞI
BÖLÜKYAYLA BELEDİYE BAŞKANI GAFFARİ AKKUŞ 12 MAYIS HEMŞİRELER GÜNÜ DOLAYISI İLE BİR MESAJ YAYIMLADI.
CHP’Lİ TUTDERE: MİLLET KUCAKLAYICI VE BİRLEŞTİRİCİ BİR SİYASET BEKLEMEKTEDİR.
ADIYAMAN ESKİ VALİLERİNDEN KEMAL ESENSOY HAYATINI KAYBETTİ
KARANTİNA SÜRECİ TAMAMLANAN VATANDAŞLAR İLLERİNE GÖNDERİLDİ
TGK YÖNETİMİNDEN SEKTÖRE DESTEK ÇAĞRISI: "MEDYA VE ÇALIŞANLARI ZOR DURUMDA"
BAŞKAN KILINÇ STK TEMSİLCİLERİYLE PANDEMİYİ DEĞERLENDİRDİ
VATANDAŞLARA PSİKO SOSYAL DESTEK DEVAM EDİYOR
İL MÜDÜRÜ ÇELİK’TEN ANNELER GÜNÜ MESAJI
CHP’Lİ TUTDERE: SAVUNMA MAKAMI ZOR DURUMDA!
İHTİYAÇ SAHİPLERİNİN YÜZÜ GÜLDÜ
KARDEŞLER ARASINDA SİLAHLI KAVGA
ADIYAMAN'DA BAŞARILI TRAFİKÇİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
İL ÖZEL İDARE 11 EKİPLE İLAÇLAMA YAPIYOR
ADIYAMANLILAR VAKFI GÖNÜLLERE DOKUNMAYA DEVAM EDİYOR
BEŞPINAR MARİNA PİKNİK ALANI YENİ SEZONA HAZIRLANIYOR
HASTA KÖPEK, ADIYAMAN BELEDİYESİ TARAFINDAN TEDAVİ EDİLDİ
KORONAVİRÜS ELEKTRİK TALEP SÜRESİNİ DEĞİŞTİRDİ
ADIYAMAN'DA BERBERLER DENETLEDİ
SPORDER'İN ESKİ SPORCULARI KIZILAY'IN ÇAĞRISINA KAYITSIZ KALMADI...
MARTI ADASI KULUÇKA DÖNEMİNE GİRDİ
ADIYAMAN BELEDİYESİ BAYRAM TEDBİRLERİNİ TAMAMLADI
AVM DEZENFEKTE EDİLDİ
KELEŞ: RAMAZAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN
İYİLİK DERNEĞİ 200 YETİMİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ
Alıntı Yazarlar
Adıyaman
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 30.05.2020
Bugün
12° - 27°
Pazar
13° - 29°
Pazartesi
13° - 28°
Adıyaman

Güncelleme: 30.05.2020
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı